Tüm Haberler

Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Onur Ercan'ın "Türklere Karşı Zafer Kehaneti Yahut Propaganda: Alman Hümanisti Sebastian Brant’ın Kayzer I. Maximilian’ı Savaşa Teşvik İçin Yazdıkları (1494-1501)" İsimli Makalesi Yayınlandı.

Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Onur Ercan'ın "Türklere Karşı Zafer Kehaneti Yahut Propaganda: Alman Hümanisti Sebastian Brant’ın Kayzer I. Maximilian’ı Savaşa Teşvik İçin Yazdıkları (1494-1501)" İsimli Makalesi Arts & Humanities Citation Index- AHCI (Clarivate Analytics), America: History and Life, Historical Abstracts, Scopus (Elsevier) ve ULAKBIM TR Dizin tarafından dizinlelen Belleten Dergisi'nin 310. sayısında yayınlandı.

Doç. Dr. Enes BAYRAKLI 19 Ekim'de Türk-Yunan Medya & Akademi Forumu'nda Moderatör olarak yer alacaktır.

Doç. Dr. Enes BAYRAKLI 19 Ekim'de gerçekleştirilecek olan Türk-Yunan Medya & Akademi Forumu "Türk-Yunan İlişkilerinde Medyanın Rolü panelinde moderatör olarak yer alacaktır. İlgili öğrenciler sempozyuma davetlidir.

23 Ekim Pazartesi günü Doç. Dr. Hüseyin Alptekin ile gerçekleştirilecek olan Karşılaştırmalı Siyasete Giriş dersi beraberinde tanışma etkinliği düzenlenecektir

23 Ekim Pazartesi günü Doç. Dr. Hüseyin Alptekin ile gerçekleştirilecek olan Karşılaştırmalı Siyasete Giriş dersi beraberinde tanışma etkinliği düzenlenecektir. Bütün öğrencilerimiz etkinliğe davetlidir.

Doç. Dr. Ebru Turhan’ın Eş Yazarlı Makalesi ‘JCMS: Journal of Common Market Studies’ de Açık Erişim Yayımlandı

Doç. Dr. Ebru Turhan’ın Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rahime Süleymanoğlu-Kürüm ile kaleme aldığı “Capturing Women's Standpoint in EU–Turkey Studies: The Evolution of Gendered Publication and Citation Patterns” başlıklı makale, Avrupa Çalışmaları alanında en önde gelen dergilerden JCMS: Journal of Common Market Studies de (SSCI, Q1) açık erişim olarak yayımlanmıştır. 

Üniversitemiz öğrencileri yaz okulu kapsamında Köln Üniversitesi'nde.

Üniversitemiz öğrencileri 18-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen yaz okulu kapsamında Köln Üniversitesi'nde.

Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Onur Ercan'ın "Gücün Aynası Yahut Taklidi: Prusya Kralı Büyük Friedrich’in Osmanlı İmparatorluğu’na Gönderdiği Mektuplarda Vurguladığı Nüfuz Alanları" İsimli Makalesi Yayınlandı.

Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Onur Ercan'ın "Gücün Aynası Yahut Taklidi: Prusya Kralı Büyük Friedrich’in Osmanlı İmparatorluğu’na Gönderdiği Mektuplarda Vurguladığı Nüfuz Alanları" isimli makalesi, Arts and Humanities Citation Index- AHCI (Clarivate Analytics) ve Scopus (Elsevier) tarafından taranan Osmanlı Araştırmaları / The Journal of Ottoman Studies Dergisi'nin 61. sayısında yayınlandı.

2023 Yaz Okulu Programı Yayınlandı

18-24 Haziran tarihleri arasında lisans öğrencilerimiz ile Köln'de gerçekleştirilecek olan yaz okulunun program bilgileri yayınlandı. Programda kültürel şehir turları, belediye, konsolosluk ve parlamento ziyaretleri gibi birçok aktivite yer alıyor.

Doç. Dr. Enes Bayraklı’nın Dr. Öğr. Üyesi Esra Sağlam ile editörlüğünü üstlendiği “Almanya’da Kurumsal Irkçılık ve NSU Terör Örgütü” isimli kitabı yayınlandı.

Doç. Dr. Enes Bayraklı’nın Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Esra Sağlam ile editörlüğünü üstlendiği “Almanya’da Kurumsal Irkçılık ve NSU Terör Örgütü” isimli kitabı yayınlandı. Türkiye Araştırmaları Vakfı bünyesinde hazırlanan eserde, Avrupa’da aşırı sağ hareketler, Almanya’da ırkçılık, İslamofobi, NSU terör örgütü ve cinayetleri gibi önemli konular farklı akademisyenler tarafından işlenmektedir.

Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Onur Ercan 23 Mayıs’ta 9.’su gerçekleştirilecek olan Osmanlı İstanbulu Uluslararası Sempozyumu’nda "Nemçelü Elçilerin Galata/Pera’daki İkametlerine Dair" başlıklı bildirisini sunacaktır.

Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Onur Ercan 23 Mayıs’ta 9.’su gerçekleştirilecek olan Osmanlı İstanbulu Uluslararası Sempozyumu’nda "Nemçelü Elçilerin Galata/Pera’daki İkametlerine Dair" başlıklı bildirisini sunacaktır.

Ebru Turhan’ın Rahime Süleymanoğlu-Kürüm ile Beraber Kaleme Aldığı “In Search of Epistemic Justice in the EU’s Periphery: A Research Synthesis of EU-Turkey Studies” Başlıklı Makale Açık Erişim Yayımlandı

Doç. Dr. Ebru Turhan’ın Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rahime Süleymanoğlu-Kürüm ile hazırladığı “In Search of Epistemic Justice in the EU’s Periphery: A Research Synthesis of EU-Turkey Studies” başlıklı makale Journal of Contemporary European Research Dergisinin “Teaching and Learning ‘Europe’ in ‘the Periphery’: Disciplinary, Educational and Cognitive Boundaries of European Studies” Özel Sayısı’nda (Başak Alpan ve Thomas Diez, Ed.) Açık Erişim yayımlandı.

Bölümümüz Araştırma Görevlisi Ozan Emin Halhallı, Doç. Dr. Tolga Candan ile birlikte “Uluslararası Hukuk Açısından Tahıl Koridoru Andlaşması’nın Kısa Bir Analizi” başlıklı makaleyi kaleme almıştır.

Bölümümüz Araştırma Görevlisi Ozan Emin Halhallı, Doç. Dr. Tolga Candan ile birlikte “Uluslararası Hukuk Açısından Tahıl Koridoru Andlaşması’nın Kısa Bir Analizi” başlıklı makaleyi kaleme almıştır. İlgili makale, Ankara Barosu Dergisi’nde yayınlanmıştır.

Dominic Heinz'ın eski çalışma arkadaşları Ian Stafford ve Alistair Cole ile birlikte kaleme aldığı Kitap Bölümü yayınlandı.

Dr. Dominic Heinz'in Birleşik Krallık'taki Cardiff Üniversitesi'ndeki önceki profesyonel ilişkisinin devamı niteliğinde olan bir kitap bölümü yayınlandı. Dominic Heinz ve eski çalışma arkadaşları Ian Stafford ve Alistair Cole'un bir önceki kitabıyla birlikte, bu kitap bölümü de 'Policy Press' yayılanmıştır ve Çok Düzeyli Yönetişimde güven konusunu ele almaktadır.

DOÇ. DR. EBRU TURHAN’IN GÖÇ ÖZEL SAYISINDA MAKALESİ YAYIMLANDI

"Entegre Sınır Yönetimi ve Frontex ile İlişkiler Bağlamında Türkiye’nin AB ile Harici Farklılaştırılmış Entegrasyonu"

Dr. Dominic Heinz, siyaset bilimi dergisi German Politics'in Editoryal Danışma Kurulu üyesi olarak seçildi.

Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü üyesi Dr. Dominic Heinz, Uluslararası Alman Siyaseti Araştırmaları Birliği (IASGP) tarafından siyaset bilimi dergisi 'German Politics'in Yayın Danışma Kurulu'na seçildi

Doç. Dr. Ebru Turhan “Institut für Europäische Politik“ Akademik Danışma Kurulu’na Seçildi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Turhan, Almanya’nın ve Avrupa’nın en önde gelen düşünce ve araştırma kuruluşlarından olan ve merkezi Berlin’de bulunan Institut für Europäische Politik’in (IEP Berlin) akademik danışma kuruluna seçilmiştir.

Ebru Turhan ve Ayselin Yıldız „Routledge Handbook of Differentiation in the European Union“ Kitabında Açık Erişim Bir Kitap Bölümü Yayınladı

Bölüm öğretim üyesi Doç. Dr. Ebru Turhan ve Yaşar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ayselin Yıldız “Turkey’s external Differentiation with the EU in the field of migration governance“ başlıklı kitap bölümünü „Routledge Handbook of Differentiation in the European Union “ derleme kitabı bünyesinde açık erişim olarak yayınladı.

“Almanya, Türkiye ve AB için Yeni Siyasi Zorluklar – 2022” Sempozyumu

Türk-Alman Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Türkiye ve AB Araştırmaları Merkezi (CETEUS) tarafından Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) iş birliğiyle “Almanya, Türkiye ve AB için Yeni Siyasi Zorluklar – 2022” başlıklı uluslararası bir sempozyum gerçekleştirildi.

POLITICS TALK V - "Contemporary Relativism and How to Counter it"

Prof. Dr. Giovanni Giorgini'nin “Contemporary Relativism and How to Counter it” başlıklı konuşması 03.06.2022 tarihinde saat 14:00 ile 16:00 arasında Senato Toplantı Odasında gerçekleşti.

Arş. Gör. Ozan Emin Halhallı, "Rusya Federasyonu ve Ukrayna Çatışmasının Uluslararası Hukuk Açısından Kısa Bir Analizi" başlıklı tebliğini sundu.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi ve doktora adayı Ozan Emin Halhallı, Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından düzenlenen ve 13-15 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirilen Uluslararası Necmettin Erbakan Hukuk Kongresinde tebliğini sundu.

Efsane Deniz Baş ve R. Emre Midilli, İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından düzenlenen “Güncel Tehditler ve Fırsatlar Karşısında Avrupa Birliği ve Türkiye” konulu Çevrimiçi Lisansüstü Öğrenci Konferansında tebliğlerini sundular.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlileri ve doktora adayları Efsane Deniz Baş ve R. Emre Midilli, İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından düzenlenen “Güncel Tehditler ve Fırsatlar Karşısında Avrupa Birliği ve Türkiye” konulu Çevrimiçi Lisansüstü Öğrenci Konferansında tebliğlerini sundular.